VIERAILU STUDIO NURMESNIEMEEN

Antti ja Vuokko Nurmesniemen upea studiokoti Kulosaaressa avasi ovensa Vanhoille Ketuille 24.9.2026.

Vuonna 1975 valmistuneen, meren rannalla sijaitsevan modernin rakennuksen on suunnitellut Antti Nurmesniemi, joka oli koulutukseltaan sisustusarkkitehti. Ainoastaan rakennuksen lujuuslaskelmat teki Eero Paloheimo. Ne olivatkin tärkeät, koska talo on pääosin yhtä suurta tilaa, jota kannattelee 12 metallipalkkia. Talon sisustus ja huonekalut ovat myös Antti Nurmesniemen suunnittelemia.

Oppaana meillä oli Vuokko Nurmesniemen veljentytär Mere Eskolin, joka kertoi Nurmesniemien elämästä talossa, jossa rakennuksia suunnitellut Antti Nurmesniemi pääasiassa työskenteli. Hän oli kuulemma aina töissä.

Vuokko Nurmesniemi puolestaan aloitti vaatesuunnittelijan uransa Marimekossa, minkä hän jätti ja perusti oman Vuokko -merkin vuonna 1964. Muun muassa Marimekon klassinen Jokapoika -paita on Vuokko Nurmesniemen käsialaa.

Nurmesniemet olivat tavanneet toisensa opiskeluaikanaan ja olivat myös innokkaita keramiikan harrastajia. Talosta onkin löytynyt hiljattain iso laatikollinen heidän vanhoja keramiikkatöitään. Vielä myöhemmälläkin iällä Vuokko Nurmesniemen käsien kerrottiin "syyhynneen" keramiikkaan.

Nurmesniemien ystäväpiiriin kuului heidän vanhoja opiskelukavereitaan kuten Wirkkalat, Barbara ja Antti Siltavuori ja Oiva Toikka. Vaikka rakennuksen valtava sisätila tarjoaa mitä parhaimmat puitteet juhlien järjestämiseen, Nurmesniemet eivät olleet bilettäjiä, vaan viihtyivät sukulaisten ja lähiystävien seurassa.

Vuokko Nurmesniemi eli 96-vuotiaaksi ja hän asui talossa lähes kuolemaansa asti. Hän kuoli 19.4.2026. Henkilökohtaisempana muistona hänestä eteisen hyllyltä löytyy hieno valikoima erilaisia hellehattuja.

Teksti: Helena Laatio

Kuvat: Tarja Hakulinen, Helena Laatio